Bir danışman, gerçek potansiyelinizin tamamının ortaya çıkmasında size kılavuzluk eder.

EĞİTİM

Hayatınıza çıkan engellerin gerçekte sebebinin kendiniz olduğunu anlamanızda, kişiliğinizin gelişmesi gereken yönlerinin farkına vararak onları güçlendirmeye çalışmanızda, zaten var olan güçlü yönlerinize daha çok odaklanmanızda size yardımcı olacak birinin size rehberlik ettiğini düşünün, bu kişi aynı zamanda sizin geleceğe yönelik en parlak hayallerinizi gerçekleştirmenizde ve istediğiniz kişi olmanızda, hayatınızla ilgili aradığınız cevapları bulmanızda da yardımcı olacak. Hayatınıza yön vermenizde size yol gösterecek bir danışmanınız olsun istemez misiniz? Bir danışman, gerçek potansiyelinizin tamamının ortaya çıkmasında size kılavuzluk eder. Bir danışman, daha parlak ve aydınlık yarınlar için danışanına yardım eder. Hayallerimiz bizi kendimiz için çizdiğimiz sınırların ötesine götürür. Hayatımızdaki her değişim, bir adımla başlar. O adımı atarken başta kendimize olan inancımız bizi başarı basamaklarına yönlendirir.

Danışmanlık, hayal gücünü kullanmaya dayanır ve sınırlarımızı kendimizin belirlediğini vurgular. Bir taraftan da ayakları yere sağlam basar. Somut hedeflerle ve somut sonuçlarla ilgilenir. Danışman ve danışanı birlikte çalışmaya başladıkları yani harekete geçtikleri zaman, çoğunlukla danışanı, kendisi için ördüğü duvarlar kısaca alışkanlıkları durdurur. Alışkanlıklarımız kötü değildir. Onları bir zaman bir amaç uğruna edinmiştik. Ve bu bağlamda görevlerini hakkıyla yerine getirdiler. Burada gözümüzden kaçmaması gereken önemli bir nokta var, zamanla alışkanlıklarımız, yenilenen ve değişen amaçlarımıza hizmet edemez hale gelirler. Ve geçmişte fayda sağlayan alışkanlıklarımız bugün bizi sınırlandırmaya başlarlar. Danışmanlığın amacı, danışanın hayatının yönünü kalıcı olarak değiştirmektir. Danışanın doğasına göre, bu bir kerede büyük bir değişim hamlesi olabileceği gibi, küçük küçük birbirine eklenen değişimlerin birikmesiyle de oluşabilir.

DANIŞMANLIK İHTİYACI NASIL OLUŞUR?

Bir an gelir kafamızda oluşturduğumuz hayallerimizle, hayatımız arasında bir boşluk olur. Hayallerimize ulaşmak için bir yerlerden başlamamız gerekir. Ve bu noktada birey, dış yardım almaya karar verir. Farkına vardığı şey ise gittiği yönde gitmeye devam ederek hayellerine ulaşamayacağıdır. Hangi yöne gitmesi gerektiğini de bilmiyordur. İşte Danışman bu noktada devreye girecek danışana yardım edecektir.

Danışman, ilk önce, danışanına, savaşın kendi içinde olduğu mesajını verir. Birey yani danışan aslında içinde oluşturduğu iç engellerle savaşmaktadır. Danışmanlık, farkındalığa önem verir. Bu şu demektir. “Ne yapmakta olduğunu fark etmek”, ne yapman gerektiğini bilmenden çok daha önemlidir. Ancak bu şekilde yapmakta olduğumuzu değiştirebilir ve istediğimiz sonuçlara bizi götüren yapma biçimlerine ulaşabiliriz.

Danışmanlığın yoğunlaştığı şey, aslında ne istediğiniz, yani hedefiniz ve bunu nasıl elde edeceğinizdir.

Danışmanlık, sizi var eden değerlerinizi tanımanın ve hedeflerinize ulaşmada bu değerleri yaşamanın önemini fark etmenizi sağlar.

Danışmanlık, bilinç altımızda oluşturduğumuz bizi hedeflerimize ulaşmada alıkoyan sınırlayıcı inançlara meydan okur ve olumlu inançları güçlendirir.

Danışmanlığın son noktası, danışanının kendisine ihtiyaç duymayacağı kendi hedeflerine ulaşabilmek için kendisinin farkına vardığı inanılmaz güçlü andır.