Bir danışman, gerçek potansiyelinizin tamamının ortaya çıkmasında size kılavuzluk eder.

Bireysel Danışmanlık

Hayatınızda önünüze çıkan engellerin, aslında pek çoğu kendi gerçeğinizin farkında olmadığınızdan kaynaklanır.  Bunun içinde kendinizi tanıma konusunda çalışmanız çok çalışmanız gerekir. Gerçek kendinizin farkına vardığınızda hayatınızdaki pek çok sorununda üstesinden gelebileceğinizi göreceksiniz.

Hayatınıza yön vermenizde size yol gösterecek bir danışmanınız olsun istemez misiniz? Bir danışman, gerçek potansiyelinizin tamamının ortaya çıkmasında size rehberlik eder.

Hayatımızdaki her değişim, bir adımla başlar. O adımı atarken başta kendimize olan inancımız bizi başarı basamaklarına yönlendirir.

Danışmanlığın amacı, danışanın hayatının yönünü kalıcı olarak değiştirmektir. Danışanın doğasına göre, bu bir kerede büyük bir değişim hamlesi olabileceği gibi, küçük küçük birbirine eklenen değişimlerin birikmesiyle de oluşabilir.

Danışmanlık, danışman ve danışan arasındaki işbirliğine dayalı bir çabadır.

Profesyonel danışmanlar, danışanın duygusal kargaşaya neden olan sorunlara yönelik hedefleri ve olası çözümleri belirlemelerine yardımcı olurlar.

Bunun için izlenilen yol;

  • İletişim ve zorluklarla başa çıkma becerilerini geliştirmeye çalışmak,
  • Danışanın öz benlik saygısını güçlendirmek,
  • Davranışlarda kalıcı  değişikliğe yol açacak adımların atılabilmesini sağlamak.

Danışmanlık ihtiyacı nasıl oluşur?

Bir an gelir tasarladığınız hayallerinizle, hayatınız arasında bir boşluk oluşur. Farkına vardığınız nokta ise gittiğiniz yönde yol aldığınız sürece hayallerinize ulaşamayacak olmanızdır. Hayallerinize ulaşmak için bir yerlerden başlamanız gerekir.

İşte Danışman bu noktada devreye girecek danışana yardım edecektir.

Danışman, ilk önce, danışanına, savaşın kendi içinde olduğu mesajını verir. Birey yani danışan aslında içinde oluşturduğu iç engellerle savaşmaktadır. Danışman, danışanın “Ne yapmakta olduğunu fark etmek”, ne yapman gerektiğini bilmenden çok daha önemlidir.  mesajını almasını sağlayarak,  danışanın yapmakta olduğu şeyi değiştirebilir ve istediği sonuçlara onu ulaştırabilecek  yapma biçimlerini algılamasına yardımcı olur.